Polska powodem do dumy

Zamki

Na północy kraju zachowały się zamki, które w XIII i XIV wieku wybudowali Krzyżacy. Najsłynniejsza jest twierdza w Malborku. Ogromne warownie o regularnych kształtach i surowej bryle do dzisiaj budzą respekt. W środku można zwykle obejrzeć zrekonstruowane wnętrza z częściowo oryginalnym wyposażeniem i ekspozycje muzealne.

Na zamkach w Bytowie, Gniewie czy Golubiu-Dobrzyniu latem odbywają się turnieje rycerskie. Zjeżdżają tu wówczas bractwa rycerzy z całej Europy. Razem z nimi można przenieść się na chwilę w odległe czasy: obejrzeć pojedynki na kopie i topory, popisy w strzelaniu z łuku i kuszy, próby zdobycia warowni za pomocą machin oblężniczych, a wieczorami posiedzieć z rycerzami przy ogniskach, wziąć udział w ucztach i obejrzeć pokazy tańców dworskich.

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu
Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu

Z kolei na południu Polski znajduje się unikalny Szlak Orlich Gniazd – ruin kilkudziesięciu zamków obronnych z XIV i XV wieku, usytuowanych na wapiennych wzgórzach i skałach. Część została wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego, część należała do polskich książąt i biskupów. Dziś pozostały po nich ruiny, malowniczo wkomponowane w krajobraz.

Ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy
Ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy

Najbardziej imponujące są zamki w Bobolicach, Mirowie, Olsztynie, Tenczynie i Ogrodzieńcu.

Warto dodać, że teren, przez który przebiega Szlak Orlich Gniazd, to Jura Krakowsko-Częstochowska – ulubiony rejon wspinaczy skałkowych. To także wymarzone tereny dla rowerzystów i wielbicieli jazdy konnej.

W całym kraju można też spotkać zamki, które należały niegdyś do rodów magnackich. Często są to średniowieczne budowle, przebudowane w późniejszych latach w stylu renesansowym, barokowym lub neogotyckim. We wnętrzach można podziwiać kolekcje dzieł sztuki, mebli, tkanin i broni palnej. Rezydencje są zwykle otoczone ogrodami i parkami z rzadko spotykanymi gatunkami drzew.

Te zamki warto zobaczyć:

Niedzica – śliczny zameczek z XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym, uznawany za cenny zabytek budownictwa obronnego w Polsce. Usytuowany jest na skale wcinającej się w taflę zalewu gromadzącego wody Dunajca.

Kórnik – romantyczny średniowieczny zamek, przebudowany w XIX wieku w stylu angielskiego neogotyku. Mieści się w nim muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami. Jak głosi legenda: nocą po zamku i otaczającym go parku spaceruje „Biała Dama”. Do zamku przylega arboretum – największy i najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce, założony w I połowie XIX wieku Na około 30 ha rośnie kilka tysięcy drzew i krzewów z Europy, Azji i obu Ameryk.

Łańcut – średniowieczna twierdza, stopniowo przekształcona w pałacową rezydencję. Od XVII wieku zasłynęła w Europie, zwłaszcza ze względu na wspaniały wystrój wnętrz, dzieło znanych architektów i artystów. Znajduje się tu również bogaty zbiór karet, bryczek i sań. W maju, podczas odbywającego się od 1961 r. Festiwalu Muzycznego, pałac gości wybitnych wykonawców z całego świata.

Pałac w Łańcucie
Pałac w Łańcucie

Baranów Sandomierski – renesansowa siedziba magnacka z II połowy XVI wieku, zwana „małym Wawelem” i „Perłą Renesansu”, zaprojektowana przez słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego. Przez cały rok, w czwartki, organizowane są Biesiady Zamkowe. Konsumpcji staropolskich potraw towarzyszy muzyka z epoki.

Krasiczyn – ten renesansowo-manierystyczny zamek powstał na przełomie XVI i XVII wieku jako budowla obronna, ale baszty i mury ma zwieńczone pięknymi attykami. Usytuowany nad Sanem, w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego.

skocz do góry