Nie mniej niż zamki, warte uwagi są rozsiane po całej Polsce obiekty sakralne. W ubiegłych stuleciach Polskę zamieszkiwała ludność różnych narodowości i religii. Stąd obok świątyń rzymskokatolickich w kraju można znaleźć sporo budowli wzniesionych przez wyznawców prawosławia, grekokatolików, ewangelików i Żydów.
W Giżycku, niewielkiej miejscowości na Mazurach, oprócz kościołów: katolickiego i ewangelickiego, dwóch cerkwi: prawosławnej i grecko-katolickiej, swoje świątynie mają Baptyści, Zielonoświątkowcy i Świadkowie Jehowy. Na wschodnich rubieżach Polski, w małych wioskach: Bohonikach i Kruszynianach, znajdują się zabytkowe meczety, w których modlą się polscy muzułmanie.
Przy nizinnych i górskich szlakach pełno jest malutkich XV i XVI-wiecznych drewnianych kościółków, które we wnętrzu kryją nieraz arcydzieła malarstwa i rzeźby.
Niezwykłą świątynią jest ewangelicko-augsburski kościółek Wang w Karpaczu, w Karkonoszach.
Wzniesiony w XIII wieku w Norwegii, został kupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i w częściach sprowadzony do Berlin, a następnie do Karpacza. W drewnianym wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wystroju, pokryte tajemniczymi runami – starożytnym pismem plemion germańskich.
W Bieszczadach można przemierzyć Szlak Ikon. Zaczyna się w Sanoku, przy największym w Polsce Muzeum Ikon i zatacza 70-kilometrową pętlę, wiodąc przez zbocza gór i bieszczadzkie wioski. Cerkiew w Uluczu jest najstarsza w Polsce (z 1510 roku). Po drodze mija się dwa muzea i dziesięć pięknych drewnianych cerkwi z bezcennymi malowidłami i ikonostasami. Szlak można pokonać pieszo, konno, na rowerze lub płynąc Doliną Sanu.
We wschodniej części kraju najczęściej można też natknąć się na zabytki judaistyczne. Synagogi, mykwy i kirkuty zachowały się w wielu miejscach na Lubelszczyźnie i Polesiu. Barokową synagogę obronną można zwiedzić w Tykocinie, na Białostocczyźnie. To druga, co do wielkości synagoga w Polsce (największa jest w Krakowie).