Polska powodem do dumy

Co należy wiedzieć o Polsce

Polska leży w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim. Przez kraj przebiega granica między kontynentalnym blokiem Europy Wschodniej a Europą Zachodnią. Pod względem powierzchni zajmuje 9. miejsce w Europie i 63. na świecie. Rzeczpospolita różnych narodów upadła, w końcu XVIII wieku, ale pozostała tradycja wspólnej historii, kultury. Z tysiącletniej historii Polska zachowała wielkie dziedzictwo bogatej kultury. Warto przyjechać do Polski – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

flaga i godło Polski
Flaga i godło Polski

Urzędowa nazwa: Rzeczpospolita Polska. Na obszarze 312 685 km2 mieszka ponad 38 635 144 mieszkańców (stan z 2007 r.). Stolicą Polski jest Warszawa.

Odległość granicy północnej od południowej wynosi 649 km, powoduje to różnicę w długości trwania dnia między północną i południową częścią kraju. Latem na północy dzień jest dłuższy o ponad godzinę niż na południu, zimą – odwrotnie. Między wschodnią i zachodnią granicą odległość wynosi 689 km. Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego.

flaga i godło Polski
Długości granic Polski z innymi krajami

Polacy należą do ludów słowiańskich. Posługują się językiem polskim, należącym do rodziny języków słowiańskich. Dla części Polaków językiem ojczystym jest blisko z nim spokrewniony język kaszubski. Język polski jest językiem urzędowym kraju, jakkolwiek prawo gwarantuje mniejszościom narodowym używanie ich własnych języków, zwłaszcza na obszarach, gdzie występują ich większe skupiska. Najbardziej popularne języki mniejszości to: niemiecki, ukraiński, białoruski, cygański, rosyjski, litewski i łemkowski.

Polska graniczy od południa z Czechami i Słowacją, od zachodu z Niemcami, od północy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i od wschodu z Litwą, Białorusią, Ukrainą, a poprzez granicę morską (granicę wyłącznej strefy ekonomicznej) również z Danią i Szwecją.

Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje trzystopniowy podział administracyjny kraju na województwa, powiaty i gminy.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, NATO i wielu innych organizacji międzynarodowych.

skocz do góry